Podle vodního zákona [1] je povodeň přechodné výrazné zvýšení hladiny vodních toků nebo jiných povrchových vod, při kterém již dochází k zaplavování území mimo koryto vodního toku. Povodně jako přírodní katastrofy způsobují značné škody na majetku a ohrožují zdraví obyvatel.
K povodni nejčastěji dochází v situaci, kdy je přítok vody do koryta natolik vydatný, že už nestačí jeho kapacita a dochází k vybřežování do okolních území. K tomu může dojít třeba po vydatných a dlouhotrvajících deštích nebo tání velkého množství sněhu. Dalším důvodem může být třeba ucpání mostních objektů splaveninami, nebo přehrazení toku bobří hrází.
Podle intenzity povodně a četnosti s jakou se opakují, rozlišujeme povodně pětileté, dvacetileté, stoleté,
pětisetleté a podobně (Q N ). Průtoky pro výpočet povodně stanovuje Český hydrometeorologický ústav
na základě dlouhodobých pozorování. V případě návrhu retenčních opatření je možné povodňovou vlnu nasimulovat na srážko-odtokovém modelu.
V současnosti, kdy už není pochyb o probíhající klimatické změně, lze očekávat častější výskyt ničivých povodní, než tomu bylo v minulosti. To potvrzují i události v posledních desetiletích z našeho území.
1997 – Morava a Slezsko, 50 mrtvých a škoda 63 mld. Kč [2] .
2002 – Čechy, 17 mrtvých, škoda 73 mld. Kč, pětisetletá povodeň v Praze, na dalších místech více než tisíciletá (!) [3]
2006 – Celá ČR, 7 mrtvých, škoda 5 mld. Kč, dvě padesátíleté až stoleté povodně v jeden rok (březen/duben, květen/červen) [4]
2009 – Jižní Čechy, Morava, 13 mrtvých, škody 5,6 mld. Kč [5]
2010 – Morava, Liberecký kraj , 6 mrtvých, škoda 10 mld. Kč znovu dvě ničivé povodně během jednoho roku [6] [7] [8]
2013 – Čechy, 7 mrtvých, škoda desítky mld. Kč, místy stoletá povodeň [9]
Z těchto dat je zřejmé, že povodně jsou přirozenou součástí životního cyklu vody a jejich dopad na obyvatele a infrastrukturu může být značný. Je důležité, abychom si byli vědomi rizika povodní a přijímali opatření k jejich prevenci a ochraně. Posuzování vlivu staveb na odtokové poměry, spolu s dalšími opatřeními, jako je prevence, příprava a ochrana, mohou být účinnými způsoby, jak minimalizovat dopad povodní na lidské životy a majetek.